Lordoz Nedir ?

Lordoz Nedir ?

Lordoz Nedir ?

Lordoz postural bir bozukluktur.

Lordoz belde omurganın aşırı bir eğriliği olduğu bir durumdur. Lordoz bel yani lumber bölgedeki doğal kavis normalin üzerinde olduğunda oluşur. Bu durum omurgada aşırı basınca neden olup ağrıya yol açabilir.

Lordozu olan kişilerde genelde belde görünür bir kavis vardır. Kendilerine yandan bakıldığında bel, belli bir C şekli yapar. Lordozu kontrol etmenin en kolay yolu sert bir yüzeye sırt üstü yatmaktır. Elinizi sıkı bir şekilde belinizin altına kaydırabilmeniz gerekir. Eğer lordozunuz varsa elinizle beliniz arasında ekstra boşluk olacaktır.

Lordozun Nedenleri ;

Lordoz genellikle çocuklukta herhangi bir bilinen neden olmadan başlar. Buna benign jüvenil lordoz denir. Ancak lordoz her yaştan kişileri etkileyebilir.

Lordozun diğer olası nedenleri arasında şunlar vardır:

 • kötü postür
 • obezite
 • osteoporoz (kemiklerin yaşla zayıflaması)
 • diskit (vertebralar arasındaki disklerin bozukluğu)
 • kifoz (sırt bölgesinde aşırı dışa doğru eğim)
 • spondilolistezis (bir vertebranın sonraki vertebraya göre ileri veya geriye doğru kaydığı bir durum)
 • akondroplazi (bir cücelik tipi)

Lordoz Nasıl Anlaşılır?

Lordotik eğri öne doğru eğildiğinizde kendi kendine düzeliyorsa (yani eğri esnekse) tedavi edilmeniz gerekmez. Ancak öne doğru eğildiğinizde lordotik eğri devam ediyorsa (yani eğri esnek değilse) tedavi olmalısınız.

Ayrıca şunlardan herhangi birini yaşarsanız tedavi olmanız gerekir

 • ağrı
 • kas spazmları
 • karıncalanma veya uyuşma
 • mesane veya bağırsakla ilgili problemler

Esnekliğimiz, hareketliliğimiz ve aktivitemizin çoğu omurgamızın sağlığına bağlıdır. Eğriliği düzeltmek için tedavi almak yaşamın ileri ki dönemlerinde artrit ve kronik bel ağrısı gibi komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilir.

Hiper Lordoz (Bel Çukurunun Artması)

Hiper Lordoz belde, omurganın aşırı bir eğriliği olduğu bir durumdur. Genelde hamilelerde ve göbeği önde olan kişilerde daha sık gözükür. Omurga boyun, sırt ve bel kısmında kafanın ağırlığını desteklemek ve şok darbelerini emmek için doğal olarak kıvrımlara sahiptir. Lordoz bel yani lumber bölgedeki doğal kavis normalin üzerinde olduğunda oluşur. Bu durum omurgada aşırı basınca neden olup ağrıya yol açar.

Hiper Lordozun Sebepleri Nelerdir ?

Postür iskelet ve kas sistemimizin en az çaba ile olmamız gereken en ideal duruş olarak tanımlayabiliriz. Ayakta durduğumuzda doğru postürün çizgisi ve referans noktaları vardır.

Hiper Lordozun en önemli sebepleri, kişi postürel duruşu bilmediği için, ayakta durduğumuzda omurgamızı dik tutan postür kaslarımızın aktif olarak çalıştırmamaktadır. Kişi kalça kasını aktif çalıştırırken, karın kasını çalıştırmadığı zaman göbek öne doğru gelerek bel çukuru artacaktır.

Hamilelik

Hamilelerde daha sık gözükür. Nedeni hamilelik ile birlikte göbeğin büyüyerek öne doğru gitmesi ile ağırlık merkezi de öne gider, vücut dengeyi sağlayabilmesi için üst gövde geri giderek bel çukuru da artarak Hiper Lordoz oluşur. Bu geçici dönem olmasına karşılık belde bıraktığı hasar kalıcı olabilir.

Hamilede Lordoz

Obezite

Hiper lordozun bir değer nedeni obezite yani aşırı kilodur. Kişinin kilosunun artmasıyla göbeği de öne doğru çıkacaktır. Öne giden göbek ile, ağırlık merkezi de öne gider, vücut dengeyi sağlayabilmesi için üst gövde geri giderek bel çukuru da artacak ve Hiper Lordoz oluşacaktır. Obezitenin hamilelikten farkı hamilelik gibi geçici olmamasıdır. Kilo devam ettiği sürece bel çukuru da devam edecektir.

Osteoporoz

Kişi yaşlandıkça iskelet ve kas sistemi de zayıflayacaktır. Düzenli egzersiz yapılmadığı ve sağlıklı beslenilmediği için zayıflayan kemik ve kaslar omurgada deformasyonlara neden olacaktır.

Ağır Okul Çantaları

Bir diğer sebep çocukların ağır okul çantalarıdır. Ağır okul çantaları, omurga sağlığı için uygun değildir. Çocukluk döneminde bel ve sırt ağrısına ve daha ileri yaşlarda yine bel ağrısı ve hiper lordoz gibi durumların gelişmesine zemin hazırlar. Teknoloji çağında büyüyen günümüz çocukları, vakitlerinin büyük çoğunluğunu, okul, dershane, evde ders çalışma ve bilgisayar başında geçirmektedir. Teknoloji ile haşır neşir olan çocuklar, çocukluk döneminde, hareket etmelerini sağlayan oyunlar veya sportif aktivitelerden uzak kaldıkları için iskelet ve kas sistemi yeteri kadar gelişmemektedir. Ağır sırt çantaları, çocuğun ağırlık merkezini geriye doğru götürecektir. Vücut dengeyi sağlayabilmek için kalçayı ve başı öne doğru götürmek zorunda kalacak ve hiper lordoza zemin hazırlayacaktır.